Згідно зі ст. 7 Декрету КМУ от 19.02.93 г. № 15-93 у розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту використовуються як засіб платежу іноземна валюта та грошова одиниця України - гривня.
Перерахування валюти нерезиденту (в євро) є операцією в іноземній валюті - господарська операція, вартість якої визначена в іноземній валюті або яка потребує розрахунків в іноземній валюті, відповідно до п. 4 П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів".
Пунктом 5 П(С)БО 21 встановлено, що операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).
Таким чином, якщо валюта контракту - гривня, то облік заборгованості перед контрагентом ведеться в гривні як валюті звітності, так і валюті контракту. Євро - це тільки валюта платежу, тому як еквівалент в обліку розрахунків з постачальником не застосовується.
Отже, платіж здійснюється в сумі 190,11 євро, в обліку валютна сума перераховується у гривні та дорівнює 5514,05 грн. Якщо заборгованість на момент платежу дорівнювала 5513,96 грн., на нашу думку, може бути зроблена коригуюча проводка - Дт 949 Кт 632.
Якщо за аналогічними операціями виникає дохід, застосовується рахунок 719.
В податковому обліку при цьому наслідків не виникає.