ПДВ на суми податків, нараховані на нафтопродукти, вироблені з давальницької сировини

Понедельник, 19 мая 2014
Просмотров: 7390
Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на декабрь 2013 г.

Чи обкладаються ПДВ суми акцизного та екологічного податків, нараховані на нафтопродукти, вироблені з давальницької сировини?

Згідно з пп. 14.1.4 ПКУ акцизний податок – непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції), а також особливий податок на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами.

Відповідно до пп. 14.1.57 ПКУ екологічний податок – загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року, а також за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, для забезпечення екологічної безпеки, а також безпеки життя та здоров'я громадян.

Статтею 9 ПКУ акцизний та екологічний податки віднесені до загальнодержавних податків.

Згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості(у разі здійснення контрольованих операцій – не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів), а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку).

Таким чином, база оподаткування ПДВ визначається з урахуванням акцизного податку, крім акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів.

Згідно з п. 217.2 ПКУ суми податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, визначаються виробником (переробником), виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату відвантаження готової продукції її замовнику або за його дорученням іншій особі. Пунктом 215.1 ПКУ нафтопродукти віднесені до підакцизних товарів. Згідно з пп. 215.3.4 ПКУ акцизний податок справляється з нафтопродуктів за ставками, вказаними в даному пункті.

Як встановлено п. 241.2 ПКУ, до податкових агентів з екологічного податку належать суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю на митній території України паливом власного виробництва та/або передають замовнику або за його дорученням іншій особі паливо, вироблене з давальницької сировини такого замовника; здійснюють ввезення палива на митну територію України. Відповідно до пп. 242.1.4 ПКУ об'єктом та базою оподаткування з екологічного податку, зокрема, є обсяги та види палива, у тому числі виробленого з давальницької сировини, реалізованого податковими агентами.

Таким чином, виробники нафтопродуктів з давальницької сировини, тобто виконавці за договором переробки давальницької сировини повинні включати суми акцизного та екологічного податків в базу оподаткування ПДВ згідно з п. 188.1 ПКУ.

Що стосується оподаткування операцій замовника за договором переробки нафтопродуктів, вироблених з давальницької сировини, при їх подальшій реалізації, слід зазначити наступне.

Прямою нормою п. 212.2 ПКУ визначено, що замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, сплачують акцизний податок виробнику.

Таким чином, відповідно до норм ПКУ платником акцизного податку є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію), у тому числі з давальницької сировини. При цьому замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, при отриманні від виробника готової продукції, компенсують суму акцизного податку, яка потім сплачується виробником до бюджету.

Для екологічного податку такої прямої норми, як для акцизного податку, немає, але обов'язок розрахунку і сплати до бюджету, а також подання звітності з екологічного податку покладено на податкових агентів. У разі виробництва суб'єктом господарювання (виробником) із давальницької сировини замовника нафтопродуктів, податковими агентами є виробники палива з давальницької сировини, які утримують і сплачують до бюджету екологічний податок.

Отже, акцизний та екологічний податки, нараховані на нафтопродукти, вироблені з давальницької сировини, сплачуються замовником виробнику нафтопродуктів разом з вартістю послуг з переробки. В подальшому в обліку замовника суми акцизного та екологічного податків складають собівартість цих нафтопродуктів і, за бажанням постачальника (продавця), враховуються при формуванні договірної (контрактної) вартості та у складі договірної вартості оподатковуються податком на додану вартість за нормами п. 188.1 ПКУ.

Ольга БуркунАудитор АФ «Курсор-Аудит»
Оцените статью, пожалуйста:

Добавить комментарий