Mail Home

Застосування РРО при продажу продукції власного виробництва

Среда, 28 сентября 2011 г.
Просмотров: 9551
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на декабрь 2010 г.

Підприємство виробляє продукцію та продає її без використання РРО із застосуванням касових ордерів. Також є намір займатися перепродажем продукції інших виробників з використанням РРО. Чи потрібно буде застосовувати РРО для реєстрації операцій з продажу продукції власного виробництва?

Правові основи застосування реєстраторів розрахункових операцій визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО).

Так, п. 1 ст. 9 Закону про РРО передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та при наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі, громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Розпочавши діяльність з перепродажу чужої продукції, яка для даного підприємства є товарами, воно почне займатися торговельною діяльністю.

Торговельна діяльність – це ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян щодо здійснення купівлі та продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку. Цей дуже вдалий термін визначено, на жаль, вже не чинним на сьогодні Порядком заняття торговельною діяльністю і правилами торговельного обслуговування населення, затвердженими постановою КМУ від 08.02.95 р. № 108.

Торговельна діяльність – це роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.96 р. № 98/96-ВР).

Така діяльність при продажу товарів вже потребує застосування РРО згідно із ст. 1 Закону про РРО.

Також для повної відповіді на поставлене запитання треба з'ясувати, де відбуватиметься торгівля власною продукцією і купованими товарами.

Можливо, це буде торгівля зі складу, якщо підприємство не має торговельної точки, наприклад, магазину.

Торгівля зі складів – це різновид роздрібної торгівлі поза магазинами, що здійснює торгівлю будівельними матеріалами, вугіллям, автомобілями, побутовою технікою тощо зі складу; має вузол розрахунку з покупцем і, як правило, не має торгової площі (пп. 3.3.6 Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Держкомстату від 24.10.2005 р. № 327).

В цьому випадку, при так званій змішаній торгівлі, необхідно буде застосовувати РРО для всієї продукції, не поділяючи її на власну або куповану, бо вона може бути однорідною і, крім того, покупець, який придбає її на складі, не знає про її походження і буде розраховуватися за неї безпосередньо на місці придбання через РРО.

Це стосується і випадків, коли змішана торгівля буде відбуватися в окремому торговельному приміщенні.

Торговельне приміщення – це майновий комплекс, який займає окрему споруду (офісне приміщення) або який розміщено у спеціально призначеній та обладнаній для торгівлі споруді, де суб'єкт господарювання здійснює діяльність з реалізації товару (п. 26 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII).

За роз'ясненням Держкомпідприємництва, наданим у листі від 13.11.2009 р. № 14014, у разі коли суб'єкт господарювання здійснює реалізацію продукції власного виробництва через власні магазини, об'єкти реалізації за готівкові кошти (а не через касу), то згідно із Законом про РРО такий суб'єкт повинен застосовувати реєстратори розрахункових операцій.

Тобто застосування РРО є необхідним у випадку реалізації в окремому приміщенні як власної, так і купованої продукції. Однак можуть бути різні варіанти організації торгівлі продукцією власного виробництва та купованою.

Один із таких варіантів, коли власна продукція реалізується зі складу, а купована – в окремому торговельному приміщенні, якщо це економічно доцільно для підприємства. Тобто підприємство може фактично здійснювати два види діяльності – виробництво та дрібно-оптова чи роздрібна торгівля. Це має бути підтверджено його статутом та довідкою управління статистики.

Тоді, на нашу думку, РРО необхідно буде застосовувати тільки для операцій з реалізації купованої продукції в окремому торговельному приміщенні. При цьому слід звернути увагу на суворий бухгалтерський облік продукції власного виробництва та купованих товарів, а також документування руху цих товарно-матеріальних цінностей згідно із законодавством з питань бухгалтерського обліку.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

Людмила Сафонова

Бухгалтер-експерт


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)