Mail Home

Отримання матеріального забезпечення застрахованою особою без страхового свідоцтва

Среда, 28 декабря 2011 г.
Просмотров: 4635
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема:
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на апрель 2011 г.

Чи має право на отримання матеріального забезпечення від ФСС з ТВП застрахована особа без страхового свідоцтва? Якщо так, то як заповнити заяву-розрахунок?

Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. № 26 затверджено Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Як передбачено цим Порядком, у графі 3 «№ страхового свідоцтва» зворотного боку заяви-розрахунку має вноситися номер страхового свідоцтва.

Частиною 4 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ (далі – Закон № 2240) передбачено, що особам, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, видається свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке є єдиним для всіх видів страхування.

Пунктом 5 Порядку видачі свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2000 р. № 1306 (далі – Порядок № 1306), визначено, що реєстрація застрахованих осіб, персоніфікований облік відомостей про них та оформлення свідоцтв про загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1306 страхове свідоцтво є документом суворої звітності, що підтверджує право застрахованої особи на одержання послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

За відсутності страхового свідоцтва виникали запитання стосовно отримання матеріального забезпечення, які було врегульовано листом Виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 01.03.2011 р. № 01-16-345, який був адресований Виконавчим дирекціям відділень Фонду з умовою доведення його роз'яснень до робочих органів відділень Фонду та страхувальників.

В даному документі було зазначено, що ст. 51 Закону № 2240 визначено перелік документів, які є підставою для призначення матеріального забезпечення застрахованим особам, до якого страхове свідоцтво не включено. Таким чином, відсутність страхового свідоцтва не може бути підставою для відмови у призначенні матеріального забезпечення застрахованій особі або відмови у фінансуванні страхувальника-роботодавця.

Також у даному листі викладено порядок заповнення заяви-розрахунку у разі відсутності у застрахованої особи страхового свідоцтва, а саме:

«Страхувальники-роботодавці, у разі відсутності у застрахованої особи страхового свідоцтва, як виняток, можуть в графі 3 зворотного боку заяви-розрахунку зазначити номер облікової картки застрахованої особи, передбачений пунктом 1.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2. За визначенням, наведеним у цьому пункті, номер облікової картки застрахованої особи – це номер персональної облікової картки застрахованої особи, що відповідає ідентифікаційному номеру фізичної особи згідно з ДРФО; для застрахованих осіб, які з релігійних переконань відмовилися від ідентифікаційного номера, про що мають відповідну відмітку у паспорті, зазначаються дані свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: серія та номер (NNN XXXXXX – три літери, пробіл, шість цифр); у разі якщо у такої застрахованої особи відсутнє свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначаються серія та номер паспорта (БКNNXXXXXX – «БК» – константа, що вказує на реєстрацію за паспортними даними; «NN» – дві українські літери серії паспорта (верхній регістр); «XXXXXX» – шість цифр номера паспорта (з ведучими нулями); для осіб, які не є громадянами України, але працюють на території України та не мають ідентифікаційного номера, зазначаються серія та номер документа, що засвідчує особу».


Таким чином, за відсутності страхового свідоцтва у заяві-розрахунку може бути вказаний ідентифікаційний номер фізичної особи згідно з ДРФО, або – за його відсутності – паспортні дані такої фізичної особи.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

Людмила Сафонова

Бухгалтер-експерт


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)