Mail Home

Розрахування понижуючого коефіцієнту з ЄСВ

Пятница, 20 ноября 2015 г.
Просмотров: 1347
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на сентябрь 2015 г.

Як правильно розрахувати понижуючий коефіцієнт з ЄСВ в такій ситуації: за липень 2015 року було два працівника, у яких нарахована зарплата становить більше 20706 грн. При розрахунку коефіцієнта за липень 2015 року фонд оплати праці зменшено на суму зарплати інвалідів і розраховано коефіцієнт. Чи потрібно було при цьому розрахунку зменшувати фонд оплати праці на суму перевищення 20706 грн.?

База нарахування єдиного внеску визначена у ст. 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ).

Пунктом 3 ст. 7 Закону про ЄСВ визначено, що нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок (п. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ).

Згідно з п. 95 розд. VIII Закону про ЄСВ коефіцієнт зниженої ставки ЄСВ щомісячно обчислюється платниками за формулою:

К = СмБН(зо)2014 : БН(зо), де

СмБН(зо)2014 – середньомісячна база нарахування єдиного внеску для платника у 2014 році в розрахунку на одну застраховану особу. Це сума зарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується єдиний внесок, поділена на кількість звітних місяців платника у 2014 році і поділена на СмК(зо)2014;

СмК(зо)2014 – середньомісячна кількість застрахованих осіб платника за 2014 рік. Це сумарна кількість застрахованих осіб, яким нараховані виплати в кожному місяці у 2014 році, поділена на кількість звітних місяців платника у 2014 році;

БН(зо) – база нарахування єдиного внеску на одну застраховану особу за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за цивільно-правовим договором. Це сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, на яку нараховується єдиний внесок у звітному місяці 2015 року, поділена на кількість застрахованих осіб платника у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати.

Тому для обчислення коефіцієнта застосовуються бази нарахування єдиного внеску (як у чисельнику, так і знаменнику) в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Тобто при досягненні такої максимальної величини фонду оплати праці по всіх працівниках (в цілому по підприємству), коефіцієнт для всіх місяців 2015 року має бути однаковим.

Крім того, слід зазначити, що при фонді оплати праці, який перевищує максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, у 2014 та у 2015 роках (при однаковій сумі прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1218 грн.) може статися, що коефіцієнт дорівнюватиме 1. Тоді втрачаються переваги понижуючого коефіцієнта.

Щодо зменшення фонду оплати праці на суму зарплати інвалідів, то в листі ДФСУ від 09.04.2015 р. № 12518/7/99-99-17-03-01-17 зазначено, що оскільки понижуючий коефіцієнт не застосовується до ставки єдиного внеску для підприємств, установ, організацій за працюючих інвалідів (8,41 %) та до всіх ставок єдиного внеску у вигляді утримання (3,6, 6,1, 2,6, 2 та 2,85 відсотків), то при розрахунку всіх показників кількість працюючих інвалідів та нарахована їм заробітна плата (дохід) не враховуються.

Таким чином, виходячи з норм Закону про ЄСВ, при розрахунку коефіцієнта враховуються не фактично нараховані доходи, а база нарахування ЄСВ, яку визначають в межах максимальної величини нарахування єдиного внеску, яка дорівнює сімнадцяти прожитковим мінімумам для працездатних осіб.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)