Mail Home

Перерахунок ПДФО, ЄСВ та ВЗ при отриманні компенсації середнього заробітку мобілізованих

Четверг, 1 октября 2015 г.
Просмотров: 1566
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: , , ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на июль 2015 г.

Чи можна здійснити перерахунок ПДФО, ЄСВ та ВЗ за січень-лютий 2015 року, якщо підприємство отримало з бюджету компенсацію середнього заробітку мобілізованих за січень-лютий 2015 року, оскільки середній заробіток за ці місяці оподатковували як заробітну плату?

Частиною 3 ст. 119 КЗпП, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 р. № 1275-VII (далі – Закон № 1275), передбачено гарантії для працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року. Зокрема, за такими працівниками зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як відомо, фінансування таких компенсацій не було передбачено в 2014 році, хоча Закон № 1275 набрав чинності з 8 червня 2014 року. Тому зміни до ПКУ та Закону № 2464, передбачені також Законом № 1275 щодо ПДФО та ЄСВ, відповідно, фактично не набрали чинності.

Кабінет Міністрів України постановою від 04.03.2015 р. № 105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі – Порядок), який набрав чинності з 17 березня 2015 року. Порядком визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у додатку 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 р. № 80-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року (п. 1 Прикінцевих положень цього Закону), за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».

Пунктом 7 Порядку встановлено, що оподаткування, нарахування і сплата єдиного соціального внеску на компенсацію проводяться відповідно до ПКУ і Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п. 4 Порядку для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15-го числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19-го числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення. При цьому листом від 22.05.2015 р. № 7551/0/14-15/13 Мінсоцполітики повідомляє, що звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам підприємство подає за кожний місяць окремо, починаючи з січня 2015 року.

Враховуючи зазначене, роботодавець в разі отримання компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які виплачуються таким роботодавцем відповідно до Порядку, має право здійснити перерахунок податку на доходи фізичних осіб із середнього заробітку вказаної категорії осіб за період січень-лютий 2015 року. Такого висновку дійшла ДФСУ у роз’ясненні з ресурсу «ЗІР». Нагадаємо, що перерахунок ПДФО передбачений пп. 169.4.3 ПКУ: роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги. Результати такого перерахунку відображаються у ф. № 1ДФ в тому періоді, коли він фактично проведений (у періоді отримання компенсаційних виплат з бюджету). Слід звернути також увагу на роз'яснення ДФСУ від 27.04.2015 р.

Відповідно до пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 Кодексу. Таким чином, на суми загального доходу та збору за січень-лютий 2015 року може бути проведений перерахунок у ф. № 1ДФ.

Що стосується перерахунку ЄСВ, то у роз’ясненні з ресурсу «ЗІР» ДФСУ зазначає: роботодавець, у зв'язку з набранням чинності порядком виплати компенсації, має право здійснити перерахунок ЄСВ із середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за січень-лютий 2015 року.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)