Mail Home

Звичайна ціна імпортного товару, реалізованого за готівку

Пятница, 21 февраля 2014 г.
Просмотров: 3971
Рубрика: Курсор-Аудит   Тема: , ,

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на ноябрь 2013 г.

Як після 01.09.2013 р. визначається звичайна ціна імпортованого товару, реалізованого неідентифікованим особам за готівку через РРО та підприємцям на спрощеній системі оподаткування?

В даній ситуації відповідно до ПКУ в редакції до 01.09.2013 р. платник податку на прибуток – імпортер для визначення доходу від реалізації користувався нормами ст. 153 ПКУ. Зокрема, згідно з пп. 153.2.1 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) пов'язаним особам, визначався відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін на такі товари, роботи, послуги, що діяли на дату такого продажу, у разі якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги)відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги). Відповідно до пп. 153.2.3 ПКУ норми пп. 153.2.1 також поширювались на операції з особами, які не є платниками податку на прибуток, тобто з неідентифікованими фізичними особами та підприємцями на спрощеній системі оподаткування (далі – кінцевий споживач).

Крім того, згідно з чинними до 01.09.2013 р. нормами абз. 1 п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з продажу товарів/послуг визначалась, виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, якою регламентувалися методи визначення та порядок застосування звичайної ціни. При цьому нормами абз. 3 п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів, ввезених платником на митну територію України, визначалась виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче митної вартості товарів, з якої були визначені податки і збори, що справляються під час їх митного оформлення, з урахуванням акцизного податку та ввізного мита, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів/послуг згідно із законом.

Отже, до 01.09.2013 р. при продажу імпортованого товару кінцевому споживачу, дохід та ПДВ визначався з урахуванням вищезазначених норм. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» від 04.07.2013 р. № 408-VII до ст. 153 та 188 ПКУ було внесено зміни щодо застосування звичайних цін. А саме, із ст. 153 виключені норми колишнього п. 153.2 ПКУ про визначення доходу при реалізації будь-яких товарів кінцевому споживачу з урахуванням звичайних цін на такий товар.

Тобто при реалізації імпортованих товарів кінцевому споживачу після 01.09.2013 р. визначати звичайні ціни непотрібно, а дохід від реалізації таких товарів визначається на загальних підставах.

Пункт 188.1 ПКУ щодо бази оподаткування ПДВ з 01.09.2013 р. викладено в такій редакції:

«База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій – не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів), а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку)».


Абзац 3 п. 188.1 ПКУ щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів, ввезених платником на митну територію України, загалом виключено.

Отже, база оподаткування ПДВ з урахуванням звичайних цін з 01.09.2013 р. застосовується тільки для контрольованих операцій.

Нагадаємо, що згідно з пп. 39.2.1 ПКУ до контрольованих операцій віднесено такі їх три групи:

– операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) з пов'язаними особами-резидентами;

– операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) з пов'язаними особами-нерезидентами;

– операції, в яких однією із сторін є нерезиденти, які зареєстровані в державі, де податок на прибуток (корпоративний податок) справляється за ставкою нижчою на 5 % і більше, ніж в Україні, та сплачують податок за такими ставками.

Водночас, така операція буде контрольованою, якщо обсяг розрахунків із зазначеним контрагентом становить не менше 50,0 млн. грн. протягом календарного року.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru