Mail Home

Сплата збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за безалкогольне пиво

Среда, 2 февраля 2011 г.
Просмотров: 7634
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на апрель 2010 г.

Чи потрібно сплачувати «хмільний збір» за безалкогольне пиво?

Відповідно до Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» від 09.04.99 р. № 587-XIV (далі – Закон № 587) платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво.

Вищезгадані поняття визначено у ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP, де зокрема сказано, що:

«пиво – це насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203;

пиво безалкогольне – це насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, одержаний під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами з об'ємною часткою спирту не більш як 0,5 відсотка, отриманий шляхом діалізу або переривання головного бродіння, або виготовлення пивного сусла зі зниженою часткою сухих речовин у початковому суслі, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2202».


Оскільки в Законі № 587 йдеться про пиво взагалі, без поділення його на види та без віднесення його до підакцизних товарів, то податківці завжди наполягали на справлянні збору з усієї виручки від реалізації, в тому числі і безалкогольного пива.

Так, у журналі «Вісник податкової служби України» 2005'11, № 41 була надрукована стаття Юрія Вільхового, начальника управління організації перевірок та контрольно-аналітичної роботи ДААК ДПА України, в якій зроблено такий висновок:

«Водночас Законом № 587-XIV визначено платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі пиво, незалежно від того, чи належить воно до підакцизних товарів чи ні, а також незалежно від того, чи є це пиво безалкогольним або спеціальним».


Податківці продовжують наполягати на оподаткуванні безалкогольного пива і в нещодавньому листі від 16.03.2010 р. № 2607/6/21-0215, де, зокрема, надано роз'яснення щодо нарахування збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства в разі реалізації безалкогольного пива та заповнення колонки 2 «Вид товару» розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. 

Наведемо основні тези з цього листа:

«В той же час до платників збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства відповідно до Закону України від 9 квітня 1999 р. № 587-XIV, віднесено суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування пиво, незалежно від того, належить воно до підакцизних товарів (код за УКТ ЗЕД 2203 00) чи ні (2202).

Таким чином, збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства сплачують суб'єкти підприємницької діяльності, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування пиво, незалежно від того, чи належить останнє до підакцизних товарів.

Пунктом 7 Порядку заповнення розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2009 № 671, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2010 за № 125/17420, передбачено, що платники збору в колонці 2 «Вид товару» розрахунку зазначають окремими рядками алкогольні напої та/або пиво, тобто запроваджено декларування згрупованих товарів, і не передбачено деталізації алкогольних напоїв за їх видами».


Отже, виходячи з наведених законодавчих норм та пояснень ДПАУ щодо сплати «хмільного збору», можна констатувати, що сплачувати збір слід у розмірі 1 % з усієї виручки від реалізації пива, у т. ч. і безалкогольного.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

Людмила Сафонова

Бухгалтер-эксперт


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)