Mail Home

Оподаткування дивідендів платником єдиного податку четвертої групи

Четверг, 2 апреля 2015 г.
Просмотров: 5566
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: , ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на февраль 2015

Який порядок оподаткування при виплаті дивідендів підприємством – платником єдиного податку четвертої групи?

До 1 січня 2015 року підприємства – платники фіксованого сільськогосподарського податку не сплачували авансові внески при виплаті дивідендів на підставі спеціальної норми, що була викладена в абз. 3 пп. 153.3.2 ПКУ:

«Обов'язок із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку не поширюється на суб'єктів господарювання, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку згідно з розділом XIV цього Кодексу».


Після 1 січня 2015 року порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів регулюється п. 57.11 ПКУ (замість п. 153.3 ПКУ в попередній редакції), якою передбачено, що у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток – емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 ПКУ.

Крім випадків, передбачених пп. 57.11.3 ПКУ, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток.

Такими випадками тепер є виплата дивідендів:

– на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб;

– платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;

– фізичним особам.

Слід зазначити, що згідно з п. 9 підр. 4 р. ХХ ПКУ у січні-грудні 2015 року та січні-травні 2016 року платники зобов'язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до п. 57.1 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень-травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік.

Тобто дана норма має стосуватись визначення суми та порядку сплати авансових внесків з податку на прибуток. На нашу думку, це стосується також інших правил, в тому числі щодо авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів.

Але листом від 29.01.2015 р. № 2707/7/99-99-19-02-01-17 ДФСУ повідомила про справляння у 2015 році авансових внесків при виплаті дивідендів відповідно до змін, внесених Законом № 71-VIII. На думку податківців, норми п. 57.11 ПКУ при виплаті дивідендів застосовуються вже у 2015 році.

Зауважимо, що платники єдиного податку четвертої групи, до яких за новими правилами відносяться сільгосптоваровиробники, звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податків і зборів, в тому числі податку на прибуток підприємств (п. 297.1 ПКУ).

При цьому згідно з п. 291.2 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розд. XIV, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Тобто, на відміну від звільнення від оподаткування, яке на сьогодні стосується тільки підприємств організацій інвалідів (ст. 142 ПКУ), та нульової ставки для окремих платників (п. 16 підр. 4 р. ХХ ПКУ), сільгосптоваровиробники звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податків і зборів, в тому числі податку на прибуток підприємств.

Таким чином, за відсутності прямої норми щодо справляння авансового внеску з податку на прибуток у разі виплати дивідендів для сільгосптоваровиробників – платників єдиного податку четвертої групи, на нашу думку, такі суб'єкти господарювання при виплаті дивідендів, крім випадків, передбачених пп. 57.11.3 ПКУ, мають нараховувати та вносити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток.

Як показує досвід попередніх років, декларування таких зобов'язань було передбачено у податкових розрахунках, наприклад, платників єдиного податку, окремим рядком.

Тому для звільнення від авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів можна рекомендувати підприємству користуватись іншими прямими нормами, передбаченими пп. 57.11 ПКУ для всіх платників.

Можливо, для отримання відповідної інформації підприємству слід звернутися за податковою консультацією до податкового органу згідно із ст. 52 ПКУ.

Крім того, звертаємо увагу, що згідно з пп. 167.5.2 ПКУ ставка податку на пасивні доходи до бази оподаткування встановлюються у розмірі 5 відсотків – для доходів у вигляді дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами – платниками податку на прибуток підприємств. Тобто при виплаті дивідендів на користь фізичних осіб суб'єктами, що є платниками єдиного податку, застосовується ставка ПДФО у розмірі 20 % для пасивних доходів, що перелічені у пп. 167.5.3 ПКУ.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)