Mail Home

Нарахування внесків до ФСС на випадок безробіття при виплаті орендної плати не підприємцю

Четверг, 24 декабря 2009 г.
Просмотров: 7156
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема:

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на июнь 2009 г.

Чи нараховуються внески до ФСС на випадок безробіття при виплаті орендної плати фізичній особі (не підприємцю) за оренду квартири?

З 13 січня 2009 р. набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25.12.2008 р. № 799-VI. Цим Законом, зокрема, змінено порядок нарахування страхових внесків на випадок безробіття на дохід від виконання договорів цивільно-правового характеру.

Починаючи із зазначеної дати страхові внески на випадок безробіття нараховуються у тому числі й на суми виплат фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за договорами цивільно-правового характеру (далі – ЦПХ). Якщо особи, яким виплачується дохід, перебувають у трудових відносинах з юридичними та фізичними особами, з якими укладено такі договори, страхові внески нараховуються у розмірі 1,6 %, а якщо не перебувають – 2,2 %.

Види договорів та їх суттєві ознаки наведені у ЦКУ. Нагадаємо основні види договорів ЦПХ, за якими нараховуються та не нараховуються страхові внески.

Страхові внески нараховуються за договорами ЦПХ про:

  • виконання робіт – побутовий підряд (ст. 865 ЦКУ), будівельний підряд (ст. 875 ЦКУ) тощо;
  • надання послуг – перевезення (ст. 908 ЦКУ), комісії (ст. 1011 ЦКУ), доручення (ст. 1000 ЦКУ), зберігання (ст. 936 ЦКУ) тощо.

Страхові внески не нараховуються за договорами ЦПХ про:

  • передачу майна у власність, повне господарське відання або оперативне управління – купівля-продаж (ст. 655 ЦКУ), позика (ст. 1046 ЦКУ), міна (ст. 715 ЦКУ) тощо;
  • передачу майна у тимчасове користування – майновий найм (ст. 759 ЦКУ), оренда транспортного засобу (ст. 798 ЦКУ), оренда земельної ділянки (ст. 792 ЦКУ), житловий найм (ст. 810 ЦКУ), побутовий прокат (ст. 787 ЦКУ) тощо.

Як бачимо, до договорів, за якими нараховуються страхові внески, належать договори, в яких йдеться про використання праці найманих фізичних осіб, а в договорах, за якими не нараховуються внески, – про майно, яке передається у власність або користування.

На підтвердження цього висновку процитуємо пояснення Мінпраці та Державного центру зайнятості, викладені у листі від 19.01.2009 р. № ДЦ 03-227/0/6-09:

«Усі юридичні та фізичні особи, які використовують працю фізичних осіб за договорами ЦПХ, повинні сплачувати страхові внески на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України, на ім'я органів державної служби зайнятості для зарахування страхових внесків від роботодавців – код 01». 


Аналогічної думки дотримуються й інші фахівці, про що свідчить матеріал, опублікований у «Віснику податкової служби України» № 18'2009, с. 27.

Отже, винагороди за оренду приміщення (оперативний лізинг) не є об'єктом нарахування внесків до ФСС на випадок безробіття.

 

Ольга Буркун

Людмила Сафонова

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

Бухгалтер-эксперт


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru