Mail Home

Можливість віднесення джерел безперебійного живлення до четвертої групи основних фондів

Вторник, 8 декабря 2009 г.
Просмотров: 14122
Рубрика: Вопрос-ответ | Компьютер | Налог на прибыль   Тема: , ,

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на май 2009 г.

У листі ДПАУ від 14.03.2008 р. № 4956/7/15-0517 стверджується, що з метою оподаткування джерела безперебійного живлення мають бути віднесені до першої групи основних засобів з нормою амортизації 2%. На нашу думку, за такого підходу не враховується сутність амортизації основних засобів, оскільки строк експлуатації джерел безперебійного живлення у середньому становить 3–6 років. Чи можна джерела безперебійного живлення з метою податкової амортизації віднести до четвертої групи основних фондів з нормою амортизації 15%?

Відповідно до Державного класифікатора України ДК 013-97 «Класифікація основних фондів», затвердженого наказом Держстандарту України від 19.08.97 р. № 507 (далі – Державний класифікатор), до коду 13207 віднесено лінії зв'язку і передач, локальні та допоміжні споруди, які належать до класу 130200 «Будівлі та споруди ліній зв'язку і передач (телевізійні, радіо, телеграфні, телефонні та інші)» та, відповідно, до підгрупи 130000 «Передавальні пристрої».

Керуючись зазначеним вище Класифікатором, пп. 8.2.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР, а також визначенням телекомунікаційної мережі, наведеним у Законі України «Про телекомунікації» від 18.11.2003 р. № 1280-IV (далі – Закон про телекомунікації), ДПАУ в листі від 14.03.2008 р. № 4956/7/15-0517 стверджує, що до першої групи основних засобів відносять, зокрема, комутатори, маршрутизатори, джерела безперебійного живлення. Таким чином, за логікою ДПАУ, до ліній зв'язку та передач необхідно відносити всі пристрої, підключені до локальних ліній передач даних, у тому числі комп'ютери.

Дійсно, в Законі про телекомунікації телекомунікаційна мережа визначається як «комплекс технічних засобів телекомунікацій та споруд, призначених для маршрутизації, комутації, передавання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних чи інших електромагнітних системах між кінцевим обладнанням», а кінцеве обладнання – як «обладнання, призначене для з'єднання з пунктом закінчення телекомунікаційної мережі з метою забезпечення доступу до телекомунікаційних послуг».

Локальна мережа підприємства не є телекомунікаційною мережею з точки зору Закону про телекомунікації, оскільки її проектування, створення та експлуатація не підлягають ліцензуванню та регулюванню з боку державних установ. Тобто до локальних мереж передавання даних на підприємстві до кінцевого обладнання відповідно до Закону про телекомунікації належить обладнання, за допомогою якого підприємство здійснює підключення до мережі Інтернет або інших телекомунікаційних мереж: ADSL роутер, модем, мережева карта та інше, а не комп'ютер. Інакше кажучи, до першої групи основних засобів повинні відноситись комутатори, маршрутизатори, джерела безперебійного живлення, якими забезпечується функціонування саме телекомунікаційної мережі.

Таким чином, на нашу думку, до коду 130000 «Пристрої передавальні» Державного класифікатора, а відповідно, і до першої групи основних засобів, належать лише будівлі та споруди телекомунікаційних мереж. Оскільки джерела безперебійного живлення використовуються в основному з метою забезпечення збереження документів та іншої інформації, що міститься в комп'ютерах підприємства, а не для забезпечення безперебійної роботи ліній передачі даних, вважаємо, що з метою оподаткування їх можна відносити до четвертої групи основних засобів.

Для попередження претензій з боку податкових органів рекомендуємо додатково видати наказ «Про забезпечення збереження документів в електронній формі» і окремо зазначити в ньому, що джерела безперебійного живлення використовуються з метою забезпечення збереження документів та іншої інформації, наявної в комп'ютерах підприємства.1

(1 Зразок такого наказу наведений у статті «Накази щодо основної діяльності», опублікованій у газеті «Податки та бухгалтерський облік», № 61'2004, с. 25.) 


 

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Комментарии:

 1. 2009-12-12 в 17:47:16 | Комментатор 1
  ]]>]]>

  група 4 - електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, комп'ютерні програми, телефони (у тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних товарів (предметів).

  Как на меня, так 4я группа определена довольно четко ЗУ №334, и никакие приказы по предприятию превзойти его не смогут.

  ИБП - локальное устройство, потому ни к какой телекомунникационной сети или комплексу его отнести не возможно.

  Вердикт: группа 3 - 6% квартальная норма амортизации.

 2. 2009-12-13 в 13:55:04 | IRON PRIEST

  Конешно можно отнести в 4 группу

  только потом не обижайтесь что вас штрафанут за завышение валовых расходов

  удачи

 3. 2009-12-14 в 11:35:02 | Геннадий (Курсор-Аудит)
  ]]>]]>

  Можно иметь и такое мнение, конечно.

  Но, с другой стороны, согласно П(С)БУ 7 "Основные средства" от 27.04.2000 г. "Об'єкт основних засобів - закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством."

  Использование ИБП как локального устройства - бессмысленно, он на практике используется именно в составе компьютерной системы или системы передачи данных. Именно поэтому мы считаем, что он в налоговом учете должен относиться к 4 группе основных средств.

  Конечно же, если ИБП используется в составе основного средства иной, кроме 4 группы, он должен относиться к той же группе основных средств, что и обепечиваемый им объект основных средств.

 4. 2009-12-16 в 04:01:29 | Комментатор 1
  ]]>]]>

  То Gennady (АФ "Курсор-Аудит")

  Я извиняюсь, а вы чувствуете разницу между П(С)БУ 7 "Основные средства" от 27.04.2000 г. и ЗУ № 334/94-ВР от 28.12.1994 г.???

  Боюсь комментировать даже.

 5. 2009-12-17 в 13:04:49 | Геннадий (Курсор-Аудит)
  ]]>]]>

  Конечно чувствуем. Комментировать не бойтесь, для того и создан этот ресурс.

  Наши статьи не являются ни догмой, ни руководством к действию. Они — лишь наше мнение в каких-то вопросах и мы стараемся найти аргументы для того, чтобы это мнение обосновать.

  Поскольку главный бухгалтер предприятия несет персональную ответственность за состояние бухгалтерского и налогового учета, он и только он принимает решение о том, как организовать и осуществлять учет на предприятии. Поэтому учитывайте ИБП в той группе ОС, в какой Вы считаете нужным это делать. Мы ни в коем случае не заставляем Вас делать что-либо другое.

 6. 2017-09-01 в 12:07:28 | Peter

  Доброго дня! Перш за все, хотів би подякувати автору за цікаву та інформативну статтю а також хотів би запитати поради: яке ДБЖ краще б підійшло для комп'ютера? Цей https://prel.prom.ua/p5537396-bezperebjnik-dlya-kotla.html чи цей https://elektro.in.ua/home-catalog/istochniki-besperebojnogo-pitanija/450.html

  Дякую!

 7. 2017-09-01 в 13:23:25 | Геннадий (Курсор-Аудит)
  ]]>]]>

  Дякуємо Вам за відгук. Що стосується порад щодо придбання конкретних джерел безперебійного живлення, це, напевно, не справа аудитора. Але можемо Вам запропонувати обрати ДБЖ виробника з багаторічним досвідом розробки та виробництва відповідних пристроїв http://elmir.ua/uninterruptible_power_supply_ups/APC/ Головне - оберіть пристрій з відповідною потужністю