Mail Home

Компенсація середнього заробітку мобілізованих

Четверг, 3 декабря 2015 г.
Просмотров: 1253
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: , , ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на июль 2015 г.

Підприємство отримало з бюджету компенсацію середнього заробітку мобілізованих за січень-лютий 2015 року. Середній заробіток за ці місяці оподатковували як заробітну плату. Чи можна здійснити перерахунок ЄСВ, ПДФО, ВЗ за січень-лютий 2015 року та як це відобразити у відповідній звітності?

Частиною 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України, із змінами та доповненнями (далі — КЗпП), передбачено гарантії для працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, а саме: за такими працівниками зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 04.03.15 р. № 105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі — Порядок), який набрав чинності з 17 березня 2015 року. Порядком визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у додатку № 3 Закону України від 28 грудня 2014 року N 80-VIII "Про Державний бюджет України на 2015 рік", зі змінами і доповненнями (далі — Закон № 80), який набрав чинності з 01 січня 2015 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону № 80) за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період".

Пунктом 7 Порядку встановлено, що оподаткування, нарахування і сплата єдиного соціального внеску на компенсацію проводяться відповідно до Податкового кодексу України і Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до пункту 4 Порядку для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15-го числа органу соціального захисту населення звіт про "фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам" згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19-го числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення. При цьому листом від 22.05.2015 р. № 7551/0/14-15/13 Міністерство соціальної політики України повідомляє, що звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам підприємство подає за кожний місяць окремо, починаючи з січня 2015 року.

Враховуючи зазначене, роботодавець в разі отримання компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які виплачуються таким роботодавцем відповідно до Порядку, має право здійснити перерахунок податку на доходи фізичних осіб із середнього заробітку вказаної категорії осіб за період січень - лютий 2015 року. До такого висновку дійшла ДФСУ, про що повідомила у Загально-доступному інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР” (далі — ресурс “ЗІР”) 28.05.15 р. Нагадаємо, що перерахунок ПДФО передбачений п. 169.4.3 ПКУ: роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги. Результати такого перерахунку відображаються у ф. 1ДФ в тому періоді, коли він фактично проведений (у періоді отримання компенсаційних виплат з бюджету), шляхом “сторнування” запису у рядку з ознакою доходу “101” (кол. 3а, 3, 4а, 4) та відображення у рядку з ознакою доходу “128” (кол. 3а та 3 заповнюються, 4а та 4 — нульові). Слід звернути також увагу на роз'яснення ДФСУ від 27.04.15 р.

Відповідно до пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ: від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ст. 165 Кодексу. Таким чином, на суми загального доходу та збору за січень-лютий 15 р. зменшуються відповідні колонки розділу ІІ ф. 1ДФ в періоді проведення перерахунку.

Щодо перерахунку ЄСВ, то така консультація в ресурсі “ЗІР” наведена 02.07.15 р.: роботодавець, у зв'язку з набранням чинності порядку виплати компенсації, має право здійснити перерахунок ЄСВ із середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за січень - лютий 2015 року.

Коригування зайве нарахованих та утриманих суми ЄСВ в періоді, в якому було зроблено перерахунок ЄСВ із середнього заробітку працівників (у періоді отримання компенсаційних виплат з бюджету), призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, в звіті по ЄСВ відображають наступним чином.

У таблиці 1 додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом МФУ від 14.04.2015 р. № 435 (далі — Порядок № 435 сума виплат, на яку зайво нараховано єдиний внесок, вказується в рядку 7.4. А суми ЄСВ, які підлягають зменшенню, відображаються в рядках 7.1 і 7.3. В рядку «Зміст помилки» вказується період та вид виплати, на яку зайво нараховано ЄСВ. На суму зайво нарахованого/утриманого ЄСВ зменшується загальна сума зобов'язань в рядку 8.

В таблиці 6 додатку 4 до Порядку № 435 сума СВ ЄСВ із середньої заробітної плати за місяць, яка підлягає зменшенню, вказується окремим рядком із кодом типу нарахувань «3» (графа 10). У графі 11 вказується місяць, за який було проведено нарахування, графи 15 і 17 не заповнюються, у графах 18, 20 і 21 вказується сума доходу, на який зайве нараховано ЄСВ, зайво утриману суму ЄСВ та зайве нараховану суму ЄСВ відповідно.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)