Mail Home

Договір доручення на придбання товарів

Пятница, 4 декабря 2015 г.
Просмотров: 2278
Рубрика: Вопрос-ответ   Тема: , ,
Подписаться на комментарии по RSS

Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на сентябрь 2015 г.

За договором доручення повірений знайшов продавця товарів (послуг), після чого довіритель перерахував передоплату безпосередньо цьому продавцю. Надалі продавець повернув передоплату повіреному, при цьому сам виписав розрахунок коригування на ім'я довірителя. Чи правомірно виписка такого розрахунку коригування продавцем і про податкові наслідки операції саме для продавця?

За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії (ст. 1000 ЦКУ).

Згідно ст. 1002 ЦКУ повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом.

Глава 68 ЦКУ Доручення не містить умов щодо порядку руху грошових коштів. Тому умовами угоди доручення може бути зазначено, що оплата здійснюється безпосередньо довірителем продавцю.

Зазвичай за договором доручення кошти продавцю перераховуються через повіреного, однак умовами договору може буде визначено, що довіритель перераховує кошти безпосередньо продавцю товару. Товар також може передаватися покупцю або через повіреного, або напряму від продавця до довірителя.

Норма п. «е» п. 14.1.191 ПКУ до операцій з поставкою товарів відносить, зокрема, і передачу товарів за договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.

Згідно зі ст. 189.4 ПКУ базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому ст. 188 ПКУ. Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими ст. 187 і 198 ПКУ.

Таким чином, статтею 189.4 ПКУ прописаний порядок оподаткування ПДВ всіх сторін договору, в тому числі посередника (повіреного).

Тому вважаємо, що за датою перерахування коштів довірителем безпосередньо продавцю, на підставі повідомлення від довірителя (зазвичай кошти надходять в той же день), яке слід обумовити договором, повірений повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та виписати податкову накладну на довірителя, Дата податкової накладної буде співпадати з датою виписки податкової накладної продавцем на повіреного. Одночасно в довірителя виникає право на податковий кредит, на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.

При придбанні товарів в повіреного виникає право на податковий кредит з ПДВ на підставі податкової накладної від продавця, зареєстрованої в ЄРПН, виписаною за датою першої події, в даному випадку — отримання коштів продавцем від довірителя.

А при поверненні коштів продавцем повіреному, продавець повинен був виписати розрахунок коригування на повіреного, який повірений реєструє в ЄРПН.

При поверненні коштів повіреним довірителю, повірений виписує розрахунок коригування на довірителя, який довіритель реєструє в ЄРПН.

Вважаємо, що продавцю слід відкоригувати податкову накладну та розрахунок коригування виписані на довірителя, та виписати вірні податкові накладні, як було описано вище.

Щоб відкоригувати податкову накладну потрібно скласти розрахунок коригування до податкової накладної, за датою виявлення помилки, в якій повторюються усі показники податкової накладної, яка виправляється, кількість постачання записується зі знаком “мінус”. Таку податкову накладну реєструє в ЕРПН отримувач, тобто довіритель.

Наказ від 22.09.2014 р. № 957 “Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної” не передбачає можливості коригування коригування до податкової накладної, однак при допущені помилки в графах з 1 по 13 розрахунку коригування, платник податку має право скласти другий розрахунок коригування до податкової накладної, в якому будуть враховані показники розрахунку коригування, складеного з помилками (така відповідь була розташована в базі знань, на даний момент не дійсна).

В ситуації, що фактично склалася, стосовно податкових наслідків для продавця, контролюючими органами розрахунок коригування на довірителя може бути визнаний недійсним. Також негативним наслідком для довірителя може бути невизнання податкової накладної від продавця.

У випадку, якщо договір був невірно кваліфікований і фактично є договором надання послуг з розшуку продавця, то в посередника оподатковується ПДВ лише винагорода.

Таким чином, за датою перерахування коштів довірителем безпосередньо продавцю, повірений повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та виписати податкову накладну на довірителя. В повіреного виникає право на податковий кредит з ПДВ на підставі податкової накладної від продавця.

При поверненні коштів продавцем повіреному, продавець повинен був виписати розрахунок коригування на повіреного.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»


Оцените статью, пожалуйста:

twitter.com facebook.com vkontakte.ru odnoklassniki.ru livejournal.ru yandex.ru

Оставьте Ваш комментарий!

Не регистрировать/аноним

Используйте нормальные имена. Ваш комментарий будет опубликован после проверки.

Если вы уже зарегистрированы как комментатор или хотите зарегистрироваться, укажите пароль и свой действующий email.
(При регистрации на указанный адрес придет письмо с кодом активации и ссылкой на ваш персональный аккаунт, где вы сможете изменить свои данные, включая адрес сайта, ник, описание, контакты и т.д.)



(обязательно)