• Cursor Audit

     

  • Cursor Audit

Додаткова відпустка демобілізованим

Середа, 09 грудня 2015
Переглядів: 9368
Будьте внимательны: в законодательство могли быть внесены изменения! В этой статье приведены ссылки на законодательство, актуальное на октябрь 2015 г.

Працівник 15.09.2015 р. повернувся з АТО. З наступного дня мав приступити до роботи, але пішов у щорічну основну відпустку на 24 календарні дні з 17.09.2015 по 10.10.2015. З якого періоду починається відлік права працівника на 14 календарних днів у вигляді додаткової оплачуваної відпустки, яка надається учасникам бойових дій та інвалідам війни? У разі звільнення працівника за угодою сторін з 11.10.2015 (після його повернення з основної щорічної відпустки) за який період потрібно сплатити компенсацію невикористаної відпустки (щорічної і додаткової?)? Який період потрібно брати для розрахунку компенсації невикористаної відпустки (щорічної і додаткової?) при звільненні такого працівника?

Статтєю 772 КзпП та ст. 162 Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР встановлено, що учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.93 р. № 3551-XII (далі – Закон № 3551), надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік. Ця норма діє з 06.06.2015р., коли Закон № 3551 набрав чинності.

Оплата такої відпустки здійснюється за рахунок підприємства.

Статус працівника має бути підтверджений відповідним посвідченням інваліда війни або учасника бойових дій.

Тривалість додаткової відпустки не залежить від стажу роботи, тому працівник при підтвердженні статусу учасника бойових дій чи інваліда війни, своїм правом на відпустку може скористатися вже з 06.06.2015 р.

Оскільки додаткова відпустка, що надається учасникам бойових дій та інвалідам війни, не належить до категорії щорічних, тому замінити її грошовою компенсацією не можна. Також таку відпустку не можна перенести або поділити на частини. Обчислення середньої заробітної плати для оплати днів додаткової відпустки, яка надається учасникам бойових дій та інвалідам війни, провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки (п. 2 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" від 08.02.1995 р. № 100 (далі — Порядок № 100)).

В разі звільнення працівника, який має статусу учасника бойових дій чи інваліда війни, йому виплачується компенсація за невикористані дні щорічної відпустки.

Обчислення середньої заробітної плати для оплати компенсації днів невикористаної відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації (п. 2 Порядку № 100).

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати компенсації за невикористану відпустку до фактичного заробітку включаються виплати за час попередньої щорічної відпустки.

Слід пам'ятати, що при розрахунку відпускних враховується середній заробіток, який компенсується з бюджету, працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації.

Таким чином, тривалість додаткової оплачуваної відпустки, яка надається учасникам бойових дій та інвалідам війни не залежить від стажу робити і може бути надана за бажанням працівника з 06.06.2015 р. Грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку учасникам бойових дій та інвалідам війни не виплачується. Для розрахунку компенсації за невикористану щорічну відпустку при звільненні враховуються виплати за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації.

Ольга БуркунАудитор АФ «Курсор-Аудит»
Оцініть матеріал!:

Додати коментар